Jump to content
Sports Interactive Community
Simon Tipple

[Turkey] Data Issues

Recommended Posts

Hello,

1-Lots of staff names not written correctly, the Turkish characters (Ğ,Ş,Ö,Ü,Ç, İ and ı) shown like Icelandic letters. e.g. Cüneyt Yis of Altınordu SK

2- Also, the word "loan" has got two meanings in Turkish; one is "kiralamak", which like loaning a player and the other one is "borç", which is more like bank debts. On FM18 it was totally correct but on this game, both "borç" and "kiralamak" has written "kiralamak".

3- I found two staff named "Cüneyt Karakuş", but they are the same people.

4- This one is not a data issue but when you open the tactics screen, it looks like Turkish at first but when it comes to detailed menus of tactics, they are semi-Turkish and semi-English. 

5- This one is not about data but searching the data on the game. The player and staff searching was wonderfully marvelous on the last game. Please get it back, please. It was so handy to find players. I beg you please get it back.

The examples i told you on first three bullet signs are not unique, there also mistakes that appear easily. 

I hope you will take care :)

Eljif Elmas'a bir düzeltme yapsanız iyi olur. Fenerbahçe ilk 11 oyuncusu ama hala bazı özellikleri her oyun random geliyor ve potansiyeli, emin değilim tam olarak bundan, 130-160 arası değişiyor. Fenerbahçe ilk 11 oyuncusu böyle olmamalı oyunda.

Onun dışında fiziksel özellikleri çok düşük. Cocu 120 dakika sahada kalabilir her maç demişti. Oyunumda özellikleri bu. Oğuzhan Özyakup ve Mehmet Ekici bile daha iyi fiziksel anlamda Eljifden. 

20181025052531_1.jpg

Merhaba!

İstanbul İnönü Stadyumu'nda maç oynanabilir görünüyor. Hatta şimdiki oynadığım kayıtta Türkiye Süper Kupa maçı burada oynanacak. Fakat bu stadyum 2013 yılında yıkıldı ve aynı yerinde farklı isimle(Vodafone Park İnönü Spor Kompleksi) tekrar yapıldı. Haliyle artık böyle bir stadyum yok.

55 minutes ago, Patoz said:

Merhaba!

İstanbul İnönü Stadyumu'nda maç oynanabilir görünüyor. Hatta şimdiki oynadığım kayıtta Türkiye Süper Kupa maçı burada oynanacak. Fakat bu stadyum 2013 yılında yıkıldı ve aynı yerinde farklı isimle(Vodafone Park İnönü Spor Kompleksi) tekrar yapıldı. Haliyle artık böyle bir stadyum yok.

Inonu Stadi veri tabaninda eski stat kategorisinde.  Bu oluyorsa, veri tabani hatasi degil oyun hatasi.  Ekran goruntusu alabilirmiyim?

3 saat önce, perpetua said:

Inonu Stadi veri tabaninda eski stat kategorisinde.  Bu oluyorsa, veri tabani hatasi degil oyun hatasi.  Ekran goruntusu alabilirmiyim?

Ben veritabanı içinden çıkarıldığını varsayarak buraya yazmıştım. Oyun hatası olduğunu düşünmemiştim. 

inönü.png

After the first season ended with Europe League Champs. and TSL Champs, Galatasaray's FFP restrictions still goes on. I can't have a transfer budget unless i sell a player. I don't know if it's for only two season but it's really annoying.

Hello,

1- Just like Patoz told before about BJK İnönü Stadı; also Hüseyin Avni Aker Stadı demolished too. But in game we have played a friendly match on Hüseyin Avni Aker Stadı.
2- Deniz Naki has been banned from Turkish football for life because of supporting terrorism on social media. But he still can play in Turkey. 

6 hours ago, minyarue said:

After the first season ended with Europe League Champs. and TSL Champs, Galatasaray's FFP restrictions still goes on. I can't have a transfer budget unless i sell a player. I don't know if it's for only two season but it's really annoying.

Galatasaray have to adhere to their UEFA Settlement Agreement and can not buy players without selling players first until the end of the 2020/21 season.

5 hours ago, drozturk said:

Hello,

1- Just like Patoz told before about BJK İnönü Stadı; also Hüseyin Avni Aker Stadı demolished too. But in game we have played a friendly match on Hüseyin Avni Aker Stadı.
2- Deniz Naki has been banned from Turkish football for life because of supporting terrorism on social media. But he still can play in Turkey. 

I have reported the stadium issue.  They are both set as extinct in the database.

Deniz Naki is known.  I have reported it again as he should not be able to play in Turkey.

Foreign player statue is not true. Also, Göztepe FC is playing with 7 foreign players in this false rule. 

I don't think it's a possibility in real life because of Trabzonspor is a rival of Galatasaray. I think Fatih Terim never manages the Trabzonspor.

fatih.jpg

Bu konuyla ilgilenen Türk galiba. O yüzden Türkçe yazıyorum. Veritabanı hatası değil ama Türkçe yazabileceğim en iyi yer burası. Beşiktaş'ta Karius'un opsiyonu direkt zorunlu yapılmış. Ama gerçekte şöyle;
Beşiktaş Avrupa’da gruptan çıkar ve Karius 2. sezonunda %50den fazla sayıda maça çıkarsa zorunlu satın alma opsiyonu devreye girecek şeklinde. Düzeltilebilir mi bilmiyorum ama Karius'u takımda istemediğimiz zaman bile mecburen alınacak...

Son olarak da bir hata değil belki ama. Sözleşme veya transfer teklifi yaparken + ve - tuşlarına basarken ödenecek miktar neden düz hesap olarak değişkenlik göstermiyor? Çoğu takım ve FM oyuncuları maaşı veya transfer ücretini düz hesap ödemeyi tercih ediyor. Her seferinde elle girmek çok can sıkıcı. Ekibinizle konuşursanız memnun olurum. Teşekkürler...

On 27/10/2018 at 20:23, perpetua said:

Galatasaray have to adhere to their UEFA Settlement Agreement and can not buy players without selling players first until the end of the 2020/21 season.

Perpetua,

Ben 2021 Haziran ayındayım. Şu zamanda kadar her sene ligi ve kupayı kazanıp ek olarak şampiyonlar ligi- uefa ve uefa süper kupasını aldım. Fakat senelik transfer bütçesi hala 0 olarak düşüyor bana. FFP nin artık bitmiş olması gerekiyordu senin yazdığına göre. 

Berkay Ozcan of Stuttgart should have default Turkish nationality now as he has played for Turkish National Team.

Hello guys and dinosaurs,

if we start a new game, database patches won't be applied to our existing game right? Like FFP or incorrect extinct stadiums.

Sorry @CANER CMZ but I do not understand the question? Are you saying there is VAR in reality and it should be in the game, or are you saying it is in the game but not in reality?

@CANER CMZ Sorunu Turkce de yazabilirsin, Google translate ile ugrasmana gerek yok.

(Just telling him he can write in Turkish instead of bothering with Google translate)

15 hours ago, Segababa said:

Hello guys and dinosaurs,

if we start a new game, database patches won't be applied to our existing game right? Like FFP or incorrect extinct stadiums.

Ideally I would suggest starting a new game with the final release if you want to benefit from all of the changes that have gone through in the past few weeks.

20 hours ago, glosoli said:

Berkay Ozcan of Stuttgart should have default Turkish nationality now as he has played for Turkish National Team.

This seems to be set correctly in the database.  

On 01/11/2018 at 07:42, zkaypakli said:

Perpetua,

Ben 2021 Haziran ayındayım. Şu zamanda kadar her sene ligi ve kupayı kazanıp ek olarak şampiyonlar ligi- uefa ve uefa süper kupasını aldım. Fakat senelik transfer bütçesi hala 0 olarak düşüyor bana. FFP nin artık bitmiş olması gerekiyordu senin yazdığına göre. 

Haziran 2022'den sonra prangalardan kurtulabilirsin.  

2 saat önce, perpetua said:

@CANER CMZ Sorunu Turkce de yazabilirsin, Google translate ile ugrasmana gerek yok.

(Just telling him he can write in Turkish instead of bothering with Google translate)

@perpetua yazsam ne olcak cevap vermediler ki hic birine .Editör den yaptım bende artık

1 hour ago, CANER CMZ said:

@perpetua yazsam ne olcak cevap vermediler ki hic birine .Editör den yaptım bende artık

Terslemeye gerek yok.  Sorunun ne oldugunu anlayamadigimiz icin cevap alamadin.  :)

Languages forumu (neden bilmiyorum) kaldırıldığı için buraya yazıyorum. Türkçe'de 'yardırmak' diye bir futbol deyimi yok. Tamam herkes ne olduğunu biliyor fakat böyle bir oyunda çok argo ve komik duruyor.

yardirmak.jpg

Bunu not aldım. Raporlama için teşekkürler. Gönderdiğimiz çeviride böyle bir ifade geçmiyor. Bu cümleyi "XXX  soldan top sürmeye adapte olamadı" şeklinde çevirdik. Olası çeviri kontrolleri aşamasında dil denetim ekibi tarafından bir müdahale gelmiş olabilir. Düzeltme talebinde bulunacağız.

merhabalar fm 19 editör de ben kendi oluşturdugum veritabanı ile oynamak istiyorum oyuna yeni oyun dedigim zaman veritabanı için kendi veritabanımı  seçmem gereken yer pasif oyun bana seçtirmiyor neden yardımcı olur musunuz  

resimde daha net anlaşılıyor

14a066796f.png

Edited by HGA

Hello, 

same with last year's game, Mehmet Ekici has a very high unrealistic wage. I had a small research on internet and many sources claim that he will earn approx 1,75 M euro p/a max. Make it 2 m to be on safe side but still 3 M is too much.

https://www.sporx.com/mehmet-ekicinin-fenerbahceden-alacagi-ucret-belli-oldu-SXHBQ621001SXQ here is an example source.

10 hours ago, Segababa said:

Hello, 

same with last year's game, Mehmet Ekici has a very high unrealistic wage. I had a small research on internet and many sources claim that he will earn approx 1,75 M euro p/a max. Make it 2 m to be on safe side but still 3 M is too much.

https://www.sporx.com/mehmet-ekicinin-fenerbahceden-alacagi-ucret-belli-oldu-SXHBQ621001SXQ here is an example source.

He has a signing bonus due to being transferred without a fee, which is also reflected in his wages.

11 hours ago, HGA said:

merhabalar fm 19 editör de ben kendi oluşturdugum veritabanı ile oynamak istiyorum oyuna yeni oyun dedigim zaman veritabanı için kendi veritabanımı  seçmem gereken yer pasif oyun bana seçtirmiyor neden yardımcı olur musunuz  

resimde daha net anlaşılıyor

14a066796f.png

Dosyanin dogru yere kayit edildiginden eminmisin?  fmf dosyasi olarak mi kayit ettin, yoksa dbc veya xml olarak mi?

18 dakika önce, perpetua said:

He has a signing bonus due to being transferred without a fee, which is also reflected in his wages.

So basically that means he had an agreed signing fee for 6 M over 4 years? This still feels very unrealistic and have a big burden on club's wage policy. I want to play him for a rotational role, but with his massive contract I must offload him in off season. 

3 minutes ago, Segababa said:

So basically that means he had an agreed signing fee for 6 M over 4 years? This still feels very unrealistic and have a big burden on club's wage policy. I want to play him for a rotational role, but with his massive contract I must offload him in off season. 

No.

1 Million Euro net signing fee for 3 years.

2.2 million Euro net wages.

So 2.53 million Euro net total money to be paid to Mehmet Ekici.

15% tax rate.

2.53 / (1 - 0.15) = 2.976 million Euro total cost to the club per season.

@Segababa

I should add that Fenerbahce's total wages in game is less than the total wages paid by the club as per the club's financial statements since the player wages leaked to the media at the time of transfer is usually less than the wages leaked to the media once players are out of favour at the club.  For example, until a couple of weeks ago we had no idea that Valbuena and Soldado had vesting options to extend their contracts for the next season (which explains why the players are regularly being left out of the squad this season).

Erwin Koeman has his brother Ronald Koeman twice in his favoured personnel. One as brother, one as relation. Also he, van der veerden, david badia and Philip Cocu speaks Turkish(fluent). I don't think these staff speaks Turkish fluently in short space of time unless they were living in a Turkish neighbourhood in Holland.

20 hours ago, perpetua said:

Dosyanin dogru yere kayit edildiginden eminmisin?  fmf dosyasi olarak mi kayit ettin, yoksa dbc veya xml olarak mi?

dogru yer oldugunu düşünüyorum çünkü fm editör standart yere kaydediyor dosya uzantısı fmf 

daha eski versiyonlarda 17 18 de böyle bi sorunla hiç karşılaşmamıştım  bu arada oyunun sürümü 19.1.1 fakat oyun içinde resimde görüldügü gibi 19.1.0 gözüküyor 

Edited by HGA

54 minutes ago, HGA said:

dogru yer oldugunu düşünüyorum çünkü fm editör standart yere kaydediyor dosya uzantısı fmf 

daha eski versiyonlarda 17 18 de böyle bi sorunla hiç karşılaşmamıştım  bu arada oyunun sürümü 19.1.1 fakat oyun içinde resimde görüldügü gibi 19.1.0 gözüküyor 

Acikcasi sorunun kaynagini bilemedim.  

https://community.sigames.com/forum/651-crashes-and-technical-issues/

Bu bolumde bir baslik acarsan yardimci olabilirler.

10 hours ago, perpetua said:

Acikcasi sorunun kaynagini bilemedim.  

https://community.sigames.com/forum/651-crashes-and-technical-issues/

Bu bolumde bir baslik acarsan yardimci olabilirler.

sorunu çözdüm eski fm nin üstüne kaydetmiş yani 18 in üstüne sildim alayını temiz kurulum yaptım 17 18 felan hepsini sildim yeniden 19 kurdum şimdi oldu :) 

yanlız bi sıkıntı var oyunda VAR vardı  editör kullandıgım veritabanında VAR yok neden yok ?

Edited by HGA

Ryan Babel currently has red hair in real life, but in game he has still standard black hair.

On 02/11/2018 at 15:08, perpetua said:

This seems to be set correctly in the database.  

Hi,

Just checked after proceeding further into the season break, his nationality changed from Turkish to German again while his info card has the information of him being a Turkish NT player (1 cap).

Is it related to a change in German Nationality rules? Shall we bring this info to German Research team?

939326966_Berkayzcan_OverviewProfile.thumb.png.1891c25519b6ba8651322ae27cadb58e.png1192622336_Berkayzcan_OverviewInformation.thumb.png.f4ca5d81696e754203d88f506d6cf5cb.png

13 hours ago, glosoli said:

Hi,

Just checked after proceeding further into the season break, his nationality changed from Turkish to German again while his info card has the information of him being a Turkish NT player (1 cap).

Is it related to a change in German Nationality rules? Shall we bring this info to German Research team?

939326966_Berkayzcan_OverviewProfile.thumb.png.1891c25519b6ba8651322ae27cadb58e.png1192622336_Berkayzcan_OverviewInformation.thumb.png.f4ca5d81696e754203d88f506d6cf5cb.png

Might be worth raising it in the German forums.  He already switched once from German to Turkish so I don't believe he should be able to switch back to Germany.  So he probably needs to have declared for Turkey ticked.  Tagging the German HR so he can have a look.

@Kox

3 hours ago, zkaypakli said:

Beyler benim 2023 fikstürü saçma bir hal aldı. Ekteki dosyada görebilirsiniz. Böyle bir şey mümkün mü?

Screen Shot 2018-11-07 at 14.23.38.png

Olmamasi lazim.  Diger baslikta yazdigini mutlaka bir SI calisani gorecek ve ilgilenecektir.

On 07/11/2018 at 12:25, zkaypakli said:

Beyler benim 2023 fikstürü saçma bir hal aldı. Ekteki dosyada görebilirsiniz. Böyle bir şey mümkün mü?

Screen Shot 2018-11-07 at 14.23.38.png

Ben de şu an bu sezondayım. Ligin ikinci yarısına başlamak üzereyim.

Epey saçma bir sezon oluyor ama bu 2022'deki Katar Dünya Kupası ile ilgili. Dünya kupası bu sezon aralık ayında oynanıyor. Bundan dolayı lig maçlarının fikstürü çok karıştı.