Jump to content

gokalpcakir1

Members+
 • Content Count

  75
 • Joined

 • Last visited

Posts posted by gokalpcakir1

 1. 3 minutes ago, CARRERA said:

  Bununla ne demek istediğinizden tam olarak emin değilim, ancak hangisini veya kaç talimatı seçerseniz seçin, ekibinize zaten zihniyetle gelen varsayılan bir talimat ön ayarı verilir. Hep birlikte, oluşumunuz, rolleriniz, görevleriniz, zihniyetiniz ve talimatlarınız sadece oyun tarzınızı belirleyecektir.

  Trequartista ve genel olarak Oyun Kurucular gibi oyuncuların daha yaratıcı özgürlükle oynamalarına izin verilir. Mantıklı olduğunda, taktik çerçevenizin dışında oynayacaklar.

  Ancak son yazımda Trequartista kullanarak nasıl bir ekip kuracağımı açıklamaya çalıştım. Nasıl bir oyun tarzı aradığınızı bilmediğim için size daha fazla öneride bulunamam.

  In fact, after the press line settings you suggested, without adding anything else, incredible opportunities began to be created between the poacher and the trequartista. Actually, I just want the other players to bring the ball to the trequartista. It's more important to me to stand firmer in defense.

 2. 9 hours ago, CARRERA said:

  If you are looking to build your tactic around a Trequartista, we need to understand which the strength and weaknesses of that role are. 

  In attacking phase, the Trequartista is a highly mobile, creative playmaker. He is both operating between the lines of midfield and defense, as well as making runs to overload the box occasionally. To make him the most effective, you need to create depth, to even further stretch the space between the lines and ideally pull central defenders out of position.

  How does this translate into the game: The best option is an attack duty striker to create depth who is instructed to move into channles to pull central defenders out of position. A support duty striker can also pull defenders out of position by dropping deep and moving into channels, but he will most likely operate in the same area of the pitch as the Trequartista and will compress the space between the lines rather than creating depth, which is not optimal.

  In defensive phase, the trequartista will press signifficantly less and stays on his feet. To make your system work defensively you need to create an environment which allows your team to complement the trequartista in his deefnsive behavior. It doesnt really make sense to look for a highly intensive press in a high block, if one of your upfield players is not participating. To the fact of the Trequartistas unwilligness for hard defensive work, you may look to implement a more intelligent approach where players rather contain and try to delay the others team attack while congesting space in front of their goal. 

  How does this translate into the game: This behavior can be implementet by a mid or lower defensive block and a lower pressing intensity. In addition to that you may also want your team to stay on feet to not risk any freekicks from dangerous positions. 

  Just one more general thing regarding your choice of mentality. Always keep in mind, which pre set settings come with your mentality. Unless you are looking to primarily defend / rest with the ball, you should at least go with a balanced mentality.

   

  The reasons you wrote are why I chose the trequartista role.. but I feel the role is restricted when I add Ti. Do you have any suggestions

 3. 10 hours ago, Experienced Defender said:

  It is primarily about the setup of roles and duties. Instructions are of secondary importance and come later. 

  Of all the 3 tactics you posted, only the 4231 looks decent in terms of roles and duties (apart from the attack duty for the keeper). However, the tight marking TI makes no sense in that kind of both formation and playing style.

  As a first tactic, I usually play with 4-2-3-1. I am not sure about the roles in others. In 4-2-3-1, when I use the instruction while having the ball, I feel it loses its effectiveness. Do you have any Ti suggestions for this line-up?

 4.                                                                DLF(at)

                                    IF(s)                                                      IW(s)

                                                    RPM(s)               MEZ(s)

                                                                  HB(de)

                                   WB(s)       CD(d)               CD(d)          WB(s)

                                                                SK(s)

  I will also add the TIs I use when I turn on the pc, even though I have minor problems, I am productive.

 5. image.thumb.png.f536c50a023677764e1b57c792fba198.png

  PIs:

  FB: Take fewer risk, cut inside with ball, hold position, sit narrower, close down less

  BPD(stopper): Drible more, close down more

  BPD(cover): Hold position,close down less  mark tighter

  IWB: Close down more, tackle harder , mark tighter , mark spesific position (AMR)

  Winger: Close down more, mark tighter, mark spesific position (DR)

  CMat: Stay wider, close down more, mark tihgter, mark spesific position (MCR)

  CMdef: Dribble Less

  IWsu: Shoot more often, stay wider

  F9s: Roam from position, close down more , mark tighter , mark spesific position (DCL and DCR) move into channels*(I'm not sure about choosing to move into channels)

   

 6. 10 hours ago, phnompenhandy said:

  Cephe 3'ün hepsi destek görevinde. Bana, sana. Bana, sana '. Birinin geçen bir hareketi bitirmek için sorumluluk alması gerekiyor.

  I tried to set this with PIs actually plays in a narrower area and has get further forward additions

   

   

  2 hours ago, zabyl said:

  Geçişlerden şans yaratmak istiyorsanız, en gelişmiş saldırganlardan biri için bir saldırı görevi uygulamanız gerekir. Hepsi destekte ve bu, geçiş temelli karşı ataktan ziyade topa sahip olma temelli bir futbola daha çok uyuyor. Ligin zirvesinde olduğunuz için çok fazla değişiklik yapmanıza gerek yok. Ayrıca, resimde görüldüğü gibi en iyi Türk kulüplerinden oyuncularınızın kalitesi çok daha iyi. Çünkü Türkiye liginde hiçbir yapay zeka menajeri Dembele, Robertson, Tonali, Nkunku ve Demiral gibi bir oyuncuyu transfer edemez.

   

  Bu taktikle ilgili fikirlerim şunlar:

  -Ekibinizin bu resimde görüldüğü gibi gol büyüsü yok. Bu, çok daha yüksek LOE'nin ve ön üçten daha az hareketin bir sonucu olarak rakip tarafından verilen daha az alanla ilişkili olmalıdır.

  - Uzaya geçiş kullanıyorsunuz ama bu TI uğruna kim uzaya koşuyor?

  -Ortadan odak oyunu kullanıyorsunuz ve ayrıca çoğunlukla geniş aşırı yüklemeler için kullanılan 2 mezzala kullanıyorsunuz.

   

  Bunlar gözüme çarpan en belirgin noktalar.

  I set the defense pressure line as standard after playing a little more and it worked a bit more

   

  5 hours ago, Piperita said:

  Her şeyden önce: Bu, pek çok "geleneksel bilgeliğe" aykırı olan oldukça saldırgan bir oluşumdur, bu nedenle "bu asla yürümemeli" ve "Bir şekilde işe yaramalı" uçları arasında çok şey var. Şahsen ben savunmada daha fazla denge kurmaya çalışırım çünkü sağ taraf maalesef korunmasız. Yapılabilecek çok şey var, ancak savunma amaçlı giderse ve sorun hücumsa, bırakabilirsiniz.

  Hücumun daha iyi puanlanmasını sağlamak için, şahsen hedefe giden daha fazla seçenek ve yol yaratmaya çalışırdım.

  En basit yol, WBiB-TI'yi kaldırmak olabilir. Hücum hattınız sadece destek rolleri ve hatta yüksek zihniyetlerde bile (2 * VA, 1 * P) bu, beklemek ve çok fazla riske girmemek için bir teşviktir, bunun yerine ileri geri gitmek, daha agresif MEZa'yı veya daha merkezi olarak dolaşan CWBa'yı beklemek ileri itmek için. Mutlak üst düzey bir takımsanız (ve arka hat tarafından yargılanmanız gerekiyorsa), bu, rakibin otobüsü yeniden gruplamak ve park etmek için kullanabileceği zamandır, bu da hüsrana uğramış oyuncular tarafından daha uzun şutlar veya bir açılış elde etmek için sonsuz pas kombinasyonları ile sonuçlanır. .

  Başka bir basit çözüm, sol IF'lere puan vermeleri için daha fazla teşvik vermek olacaktır. T çekimi için o PI daha sık ya da daha fazla kalmak n kombine ok t o "Muhalefet A içine alır rea" PPM reall y yardımcı oluyor. Bu şekilde size F9 ve Meza bıraktığı boşluğu saldıran sol / üzerinde UF'ların üzerinde sahte saldıran bir role sahip başlarına gelen sonra.

  Bununla birlikte, onun seçeneği rollerde küçük bir değişiklik olabilir. Sol kanadı bir IWa yapın. Onlar inci sahip UF'lar e aynı baz zihniyeti ama daha hedefe saldıran üzerine yönlendirilmiştir. Arkadaki kanat da daha sonra bir destek rolüne geri dönebilir. Alternatif olarak, ekibiniz diğerlerinden çok daha iyiyse, bu senaryoda göz önünde bulundurmanız gereken başka bir seçenek daha var: IWa'ya daha geniş kalmasını söyleyin, MEZ'leri savunma açısından daha sağlam bir rol yapın ve CWBa'yı IWBa'ya değiştirin. Bu şekilde MEZa / IFs ve IWa / IWBa, savunmayı zorlaştıran iki farklı erken / geç saldırgan grubudur.

  I'm using the 2 PIs you suggested and added it on the shot I'll try it

 7. translateI like both having the ball and seeing my wingbacks more aggressive like a winger, but even if my opponent is a big team, I always see shots hitting the opponent when I enter the penalty area .Actually, I want to create a system close to the dani alves model of barcelon used on both sides, but I think I cannot get the necessary movements from my front 3, so it is more important for me to get your ideas about the front three instead of the general team setup. Thanks for your comments so far. And some of my champions league matches

  image.thumb.png.2a9498eacb232c316b2737e3b13743f0.png

   

  image.thumb.png.1813b233995bf51dffc13862948f7dc7.png

   

  image.thumb.png.144160c6c86393c08b5a4249ae25da39.png

   

   

  image.thumb.png.637412d7290059624552c815a3545a68.png

   

   

  image.thumb.png.a634ddaab792585fe084e0b528356961.png

   

   

  image.thumb.png.dae90a2863c1f76be74b26bef1a3e9a1.png

 8. I plan to add pressure and pace for the next season because I have difficulty with the teams in my league waiting behind, but in the big teams it is difficult to overcome our defense. I am waiting for your comments, would highlighting the tempo and pressure make us weak against big teams?

×
×
 • Create New...