Jump to content
Sports Interactive Community

barisprovince

Members+
 • Content Count

  87
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by barisprovince

 1. 2018-2019 was last year for me. I thinked lag problem will be same in 2020 and i didnt buy the game. I think FM is dead for gamer laptops.
 2. Hello.I haven't bought the game yet, but friends like me who had the lag problem for the last two years are here again. I want to ask, is the lag problem as before or a different situation? If it's the same, I won't buy it for the first time in 21 years.
 3. i thinked its same problem as mine. I didnt know everyone must post own thread! Sory for 'hijacking'
 4. I guess the game works in borderless fulscreen when we choose ''fulscreen'' in preferences. How can i play the game with fulscreen mode? There was a lag problem in FM17 borderless option. Its solved when i changed it to fullscreen...
 5. Hey wait... Last year i didnt play with borderless window because there was lag in game.. In this year i cannot play with good laptop and you saying this is same as last years borderless... Maybe thats why we have lag problem.
 6. We are using near laptops and i have this problem too.. Sometimes 3d match good but everytime lag problem in calender. I guess its not about laptop and i hope SI working on it. There is s lot of users in this commun with same problem.
 7. Aynen o benim =) Ya eğer oyunun içinde ekran kartıyla çalıştırdığını yazmasa ben de öyle düşünecem. Ya elimdeki laptopun iyi olduğunu, daha idare edeceğini düşünmesem başka makina alırım . Bunlarla iş olmaz. Bir daha hayatta yapmayacağım işi yapacam önce korsan indirecem, sorun yoksa oyunu alacam. Çevreme de aldırmam öyle illet oldum. Yav bir de adam akıllı oynadığım tek oyun bu. FIFA'nın falanın filanın yüzüne bakmıyorum. Valla yazık...
 8. Bende maçta da bazen lag oluyor. Oyun oynanacak tutarlılıkta değil. 960m ekran kartı i7 işlemci var. Konu laptopla alakalı değil. ayar yapa yapa kart kafayı yedi diğer oyunlarda da sıkıntı var eski haline almama rağmen. Takvimde 1 fps aldığım oluyor ama takvimden belli sıkıntı olduğu. Normalde en dandik ekran kartın olsa orda o hale gelmez oyun.
 9. Yav normalde 100000 oyuncuyla ultra oynadığım oyun bu. Lag sorunu var tutarsız bir şekilde. Takvimde her an lag var. Gün geçişleri ağır laglı. 3d maçların çoğu laglı, bazıları anlamsızca lagsız. Çözümsüz ya adamlar betayı vurmuş ful sürüm diye.
 10. Ya ben 98 den beri kutulu kolleksiyon yapıyorum. Yaş oldu 34, böyle şey görmedim...
 11. Bir de ben koskoca SIGames 'in bu kadar ciddiyetsiz olduğunu tahmin etmezdim. Sayelerinde laf anlatacam diye ingilizce öğreniyorum
 12. Çok enteresan ya. Ben oynayamıyorum ve kafayı yiyecem. Tutarlı hiç bir neden bulamıyorum.
 13. Mert, aynı sorun bende de var ve oyun oynanmaz halde ama seninkisi biraz farklı sanırım. Eğer denetim masasına girerken öyle bir hata alıyorsan ekran kartı driverinde sorun var demektir. Önce bir bak bakalım aygıt yöneticisinde ekran kartı ne durumda. Sonra her halükarda driver için temiz kurulum yap.
 14. Check which card working with game from game status.
 15. Check your vsync option. I guess it will work for you.
 16. I want to ask something. There is 7 gb free space needed for the game but game is 3 gb total. Is it normal? I can not play the game because i have lag problem and im checking everything. Sorry for my bad english.
×
×
 • Create New...