Jump to content

Turkey/Türkiye


Neil Brock
 Share

Recommended Posts

  • Administrators

Assistant Researcher Roles - Currently closed to new applicants

Applicants are expected to be FM players who have extensive knowledge of the club they’re applying for, ranging from player and staff details right down to club kits, finances and records. Ideally, they would regularly attend matches for both the first team and development/youth teams so are able to scout players for your club across all levels.

We also expect applicants to have at least a basic understanding of how data works in-game and have the appreciation that we’re striving for everything to be as accurate as possible. We need our researchers to have at least basic IT skills to operate our online database and keep in contact with Head Researchers and other Assistant Researchers as and when required.  

In your application please let us know what makes you a viable candidate for the role as clearly as possible. To express interest in joining the Turkish Research team, please fill out the following form - https://forms.gle/tEoQqw4VsrEoxrCUA

For any further questions, please check out our Researcher Frequently Asked Questions below.

---

Mevcut Asistan Araştırmacı Açık Kontenjanı - Başvuru formu aracılığıyla bulunabilir 

Başvuracak olan kişilerin oyuncu ve personel ayrıntılarından kulüp kitlerine, finansmanına ve kayıtlarına varana kadar başvurdukları kulüp için kapsamlı bilgiye sahip olan FM oyuncuları olmaları beklenmektedir. İdeal olarak A takımının maçlarına düzenli olarak katılırlar ve mümkünse gelişim/genç takımları konusunda güncel bilgiye sahip olarak tüm düzeylerde oyuncuları gözlemlemenizi sağlarlar.

Ayrıca başvuracak kişilerin oyun içinde verilerin nasıl işlediğiyle ilgili en azından temel bir anlayışa sahip olmalarını ve her şeyin mümkün olduğunca doğru olması için çaba gösterdiğimizi takdir etmesini bekliyoruz. Araştırmacılarımızın çevrimiçi veri tabanımızı işletmek ve gerektiğinde uygun şekilde Baş Araştırmacılar ve diğer Asistan Araştırmacılarla iletişim halinde kalmak için en azından temel IT becerilerine sahip olması gerekir.   

Başvurunuzda lütfen sizi bu rol için uygun kılan özelliklerinizi mümkün olduğunca net bir şekilde bize açıklayın. Türk Araştırma ekibine katılmakla ilgilendiğinizi belirtmek için lütfen aşağıdaki formu doldurun - https://forms.gle/tEoQqw4VsrEoxrCUA

Link to post
Share on other sites

  • Administrators

Sık Sorulan Sorular

Asistan Araştırmacılar ne yapar?
Asistan Araştırmacılar Football Manager'ın gözlemleme sürecinde önemli bir rol oynar ve oyun içi veri tabanımızın mümkün olduğunca güncel ve doğru olmasını sağlarlar. Oyuncuları, personeli analiz edip derecelendirirler ve futbol kulüpleriyle ilgili diğer çeşitli bilgilerin doğru olmasını sağlarlar.

Baş Araştırmacı (HR) ve Asistan Araştırmacı (AR) nedir ve aralarındaki fark nedir?
HR'ler oyundaki bir ülke veya bölgenin tamamı için sorumluluk alır, yani tüm verileri yönetir ve doğrudan şirket içi Araştırma departmanımızla çalışırlar. AR'nin bu çerçevedeki görevi, tüm bilgilerin güncel ve doğru olduğundan emin olmak için belirli takımları, ligleri ve hatta bazı durumlarda ülkeleri gözlemleyerek HR'ye destek sağlamaktır.  

Nasıl dahil olabilirim?
Baş Araştırmacı ile iletişime geçip yukarıdaki şekilde nasıl yardımcı olabileceğiniz konusunda ayrıntı sağlayarak. Bazı ülkeler/kulüpler spesifik yardıma ihtiyaç duyar ve forumlarımızın bu bölümü aracılığıyla bu duyurulur. Her spesifik konu başlığı altında HR ile nasıl iletişime geçebileceğinizi ve başvurmak için hangi bilgilere ihtiyacınız olduğunu görebileceksiniz.

AR rolüne kabul edilirsem ne gibi avantajları var?
Bu roller için ödeme yapılmasa da çalışmalar yüksek bir standart ile yapılırsa Football Manager'ın gelecek versiyonunun ücretsiz bir kopyasını almak için uygun olursunuz. Kendinizi kanıtladığınızda oyunumuzun gelecek ve ileri versiyonları için Özel Test programına dahil edilebilirsiniz. Bu, oyunu stüdyonun dışındaki herkesten önce gören seçili ve az sayıdaki kişilerden biri olacağınız anlamına gelir.

Ayrıca bu özgeçmişinize koymak için iyi bir şeydir ve bazı araştırmacılarımız dünya çapında kulüplerde futbol alanında gözlem ve veri ekiplerinde çalışmaya devam etmiştir. Bazıları ise burada Sports Interactive'de kimi kodlayıcı, kimi Kalite Güvence sorumlusu ve kimi de şirket içi araştırma ekibimizin parçası olarak çalışmaya başlamıştır.

Asistan Araştırmacı olmak için ne tür becerilere ihtiyacım var?
Başlangıç olarak hem futbolla hem de Football Manager ile oldukça ilgileniyor olmanız lazım. Ayrıca AR'lerimizin gözlemledikleri herhangi bir takımla ilgili kapsamlı bilgi sahibi olmaları için A takımı maçlarını düzenli olarak ve ideal olarak genç takım maçlarını da izlemelerini istiyoruz. Ayrıca, araştırma araçlarımız benzer bir düzende olduğundan Oyun Öncesi Editörün nasıl çalıştığına aşina olunmasını da öneririz. 

Yukarıdakilerin yanı sıra çevrimiçi veri tabanımızı işletmek ve gerektiğinde uygun şekilde HR'ler ve diğer AR'ler ile iletişim halinde olmak için en azından temel IT becerilerine ihtiyacınız olacak.

Bu rol bana verilirse faydalanabileceğim kılavuzlar veya destek materyali var mı?
Tabii ki. Görevlendirildiğinizde Çevrimiçi Araştırma Veri Tabanımızdaki (ORDB) Araştırmacı Yönergelerini görüntüleyebilirsiniz. Burada ORDB'nin nasıl kullanılacağından tüm oyun içi özelliklerinin neyi temsil ettiğine kadar çeşitli öğeler açıklanır.

Asistan Araştırmacı olmak için vaktim yok ancak yine de katkıda bulunmak istiyorum. Dahil olabilmemin başka bir yolu var mı? 
Evet! Oyun içi verilerimizde yanlış bir şey fark ederseniz veya yardımcı olabileceğinizi düşünürseniz tüm kullanıcıların oyun içi verilerimiz hakkında geri bildirim sağlamasına izin veren Veri Tabanı ve Araştırma Hataları Forumumuz mevcut. Kişilerden istediğimiz temel şey verilerin çoğunun öznel olduğunu unutmamaları ve herkesin fikrine saygı duymalarıdır. 

Link to post
Share on other sites

  • Administrators

Frequently Asked Questions

What do Assistant Researchers do?
Assistant Researchers are an important part of the scouting process for Football Manager, making our in-game database as up to date and accurate as possible. They analyse and rate players, staff and make sure numerous other pieces of information related to football clubs are accurate.

What’s a Head Researcher (HR) and Assistant Researcher (AR) and what’s the difference?
HR’s take responsibility for an entire nation or region in game, meaning that they oversee all the data and work directly with our in-house Research department. AR’s work within this framework, providing support for the HR’s by scouting specific teams, leagues or in some cases even nations to make sure all the information is up to date and correct.  

How can I get involved?
By contacting the Head Researcher and providing details on how you could be able to assist as stated above. Some countries/clubs require specific help and are advertised as such via this part of our forums. Within each specific thread you’ll be able to see how to contact the HR and what information you’ll need to apply.

What benefits are there if I’m accepted into an AR role?
Whilst the roles are unpaid, if work is done to a high standard you will be eligible to receive a free copy of the forthcoming version of Football Manager. Once you’ve proven yourself you can also be put forward into our Private Testing program for future and advance versions of our game, meaning you’ll be one of the select few who see the game before anyone else outside of the studio.

It’s also something good to put on the CV/Resume and some of our researchers have gone on to work within scouting and data teams within football at clubs around the world. Others have even ended up working here at Sports Interactive, some as coders, some as QA and some in our in-house research team.

What kind of skills do I need to have to become an Assistant Researcher?
As a starting point you need to have a keen interest in both football and Football Manager. We also like our ARs to regularly watch first team games and ideally if they can youth team football to have a comprehensive understanding of any team they’re scouting. We would also recommend familiarity with how the Pre-Game Editor works with FM as our research tools are similar in layout. 

As well as the above you also need at least basic IT skills to operate our online database and to keep in contact with HRs and other ARs as and when required.

Are there any guides or support for me if I do get the role?
Absolutely. Once appointed you can view our Researcher Guidelines within our Online Research Database (ORDB) which explains a number of things, ranging from how to use the ORDB down to what every in-game attribute represents.

I don't have the time to be an Assistant Researcher but still would like to contribute, is there any other way I can get involved? 
Yes! If you notice something wrong with our in-game data or think you can help we have our Database and Research Bugs Forum which allows all users to provide feedback on our in-game data. The main thing we ask is that people remember that much of the data is subjective and to respect everyone’s opinion. 

Link to post
Share on other sites

 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...